Dovolujeme si prezentovat radostnou zprávu, že Ministerstvo obrany České republiky přiznalo dne 6. listopadu 2023 status účastníka odboje a odporu proti komunismu panu Josefu Hasilovi. Ten vstoupil do povědomí široké veřejnosti jako vynikající převaděč a je často přezdíván jako Král Šumavy.

Status odbojáře mu byl udělen na základě zákona 262/2011 Sb. o účastnících odboje a odporu proti komunismu a to na návrh zapsaného spolku Společnost pro výzkum zločinů komunismu

Jsme nesmírně rádi, že náš návrh byl odborně posouzen a Josef Hasilovi status účastníka odboje a odporu proti komismu přiznán. Veřejné povědomí o Hasilově činnosti je pevně doufám velmi silné, nicméně toto ocenění jeho činnosti je další důležitým kamínkem do mozaiky povědomí o činnosti šumavských převaděčů“, říká předseda spolku a historik Lukáš Kopecký. Pro spolek je velkou ctí, že mohl tento návrh v roce 2022 iniciovat a Hasilovo jméno bude uvedeno významnými protikomunistickými odbojáři naší země.

Ocenění přichází příhodně v listopadových dnech, kdy si připomínáme Den válečných veteránů (11.11.) a především klíčové datum moderní historie – 17. listopadu 1989. Zároveň hezky dokresluje podzimní týdny roku 2023, kdy se pod supervizí Davida Ondříčka natáčí pokračování minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje.

Web k udělování statutu odboje a odporu proti komunismu:

https://3odboj.army.cz/ucastnici-odboje-odporu-proti-komunismu

Informace k pokračování natáčení minisérie Král Šumavy:

https://tv.nova.cz/porad/kral-sumavy-fantom-temneho-kraje/clanek/525416-nataci-se-pokracovani-krale-sumavy-ceka-vas-vice-napeti-akce-a-spletitych-vztahu

osvědčení_Hasil

Mgr. Lukáš Kopecký předseda rady spolku
737 530 037

lukas.kopecky@zlocinykomunismu.cz

 

Ing. Václava Jandečková

místopředsedkyně rady spolku

603 803 367

vaclava.jandeckova@zlocinykomunismu.cz


Usilujeme o to, aby zločiny komunismu nebyly zapomenuty → naděje, že nebudou opakovány
Ukažme na zločince → není nutné je soudit, ale je důležité je odhalit
Ani vy nebuďte lhostejní ke zločinům minulosti → myšlenky proměňte v činy

Pomozte nám zkoumat zločiny komunismu i protikomunistický odboj. Děkujeme.

284182407 / 0300