Komunistická Státní bezpečnost v letech 1948 až 1951 nátlakem nutila lidi, aby se pokusili o emigraci. „Vytvořila falešnou hranici a oběti měly pocit, že jsou v bezpečí. Pak nebyl problém z nich dostat informace, o které StB stála,“ říká v rozhovoru pro MF DNES spisovatelka Václava Jandečková ze Kdyně.

Takzvané akce Kámen byly jedny z nejodpornějších akcí Státní bezpečnosti v době totality. Práce na jejich zdokumentování se podobá detektivní práci.

„Jednalo se pochopitelně o přísně utajované akce. V archivech jsou často neúplné informace. Proto to nikdo nechce dělat. Já jsem to vzala do ruky v době, kdy už se všichni tímto tématem přestali zabývat,“ říká spisovatelka a badatelka Václava Jandečková, která o akcích Kámen napsala knihu Falešné hranice.

Co byly akce Kámen?
Jednalo se o nezákonnou provokační metodu, kterou StB používala od dubna 1948 až do konce roku 1951. V roce 1952 možná ještě také, k tomu ale nemám žádné důkazy. Další oběti paradoxně zachránila železná opona. Princip metody byl jednoduchý. Oběti byly nátlakem přinuceny k pokusu o emigraci. Příslušníci a agenti StB pak předstírali převaděče, německé pohraničníky, americké důstojníky. Za falešnou hranicí, kterou StB vytvořila, získaly oběti pocit bezpečí. Pro velitele StB pak nebyl problém dostat z nich informace, o které stáli.

Zdroj: https://plzen.idnes.cz/spisovatelka-badatelka-domazlicko-vaclava-jandeckova-stb-hranice-komuniste-17w-/plzen-zpravy.aspx?c=A180531_153028_plzen-zpravy_vb


Usilujeme o to, aby zločiny komunismu nebyly zapomenuty → naděje, že nebudou opakovány
Ukažme na zločince → není nutné je soudit, ale je důležité je odhalit
Ani vy nebuďte lhostejní ke zločinům minulosti → myšlenky proměňte v činy

Pomozte nám zkoumat zločiny komunismu i protikomunistický odboj. Děkujeme.

284182407 / 0300